JennPro
CZ

Blog

DÁLE
Vydrážděte své publikum správnou barvou
21. 01. 2021  |  Design

Vydrážděte své publikum správnou barvou

Hlavními symboly španělské koridy jsou jednoznačně uhlově černý býk, torero ve vyšperkovaném oblečku (pozor, nikoliv toreador) a samozřejmě sytě rudá muleta. A právě tato červená tkanina v sobě skrývá snad největší mýtus této tradice. Rudá barva v rukou zápasníka totiž býka vůbec nedráždí. Býci, stejně jako většina ostatních savců, totiž barvy nerozlišují tak jako lidé.

Dnes se můžeme jen dohadovat, zda praotec býčích zápasů Francisco Romero vybral rudou tkaninu ze své nevědomosti o biologii býků, nebo kvůli tomu, aby ještě více přitáhnul pozornost diváků ke svému výstupu. Každopádně výběrem červené barvy se marketingově přesně trefil do zrakových choutek svého publika.

Designéři a jejich ostrý meč

Barvy a jejich vzájemné sladění ovlivňují to, jak lidé vnímají okolní prostor a kterým věcem věnují pozornost. Výzkumy prokázaly, že u 90 % zákazníků vzniká první dojem právě na základě použitých barev. Pro 85 % zákazníků je barva rozhodujícím kritériem k nákupu. A povědomí o své značce můžete zvýšit až o 80 % právě zvolenou barvou.

To jsou zásadní čísla! A jen opravdu dobří grafici a designéři si uvědomují, jak ostrý nástroj ve svých rukou drží.

Aréna 12 základních barev

Co na tom, že lidské oko dokáže rozlišit až 10 milionů barev. Skutečnost je mnohem jednodušší. Základní paleta obsahuje 12 barev (viz barevný kruh na obrázku).

Primární barvy jsou tři – červená, žlutá a modrá. Sekundární barvy jsou také tři – fialová, oranžová a zelená. A zbylé barvy jsou kombinací barev, které spolu sousedí – např. žluté a oranžové.

Které barvy vydráždí právě vaše publikum?

Jsou barvy, které vnímají všichni lidé na světě symbolicky stejně nebo velmi podobně. Některé kultury se ale v jednotlivostech liší. Má na to většinou vliv specifická historická zkušenost nebo geografická poloha státu a jeho klima.

Například ve Španělsku, ale i v Itálii nebo Řecku lidé preferují hřejivé, teplé a světlejší barvy. Naopak Švédové, Norové či Finové jsou pověstní oblibou studenějších odstínů barev.

Pojďme se podívat na některé základní barvy blíže:

Červená jako krev

Červená přitahuje pozornost a je spojena s láskou, energií, válkou, silou nebo vášní. Tato barva má velmi silnou vibraci a rozhodně ji nikdo nepřehlédne. Pokud navíc nabízíte něco silného a výkonného, jako je třeba Ferrari, bude vaše prezentace extrémně efektní. Často se ale červená barva používá i v maloobchodě pro novinky a slevy, které mají přitáhnout pozornost k aktuální nabídce.

Žlutá jako slunce

Žlutá je nejsvětlejší barvou na barevném kruhu a často si ji spojujeme se štěstím a radostí. Vzbuzuje v nás naději či důvěru. Velké značky ji rády používají, aby se svými zákazníky navazovaly přátelský a otevřený vztah a oni je zpětně vnímali pozitivně.

Oranžová jako pomeranč

Oranžová barva symbolizuje oživení nebo dobrodružství. Má jednu velkou výhodu – není tak dominantní jako červená a nabízí vyrovnanější dávku energie. Jedná se o barvu, která je silně společenská, a do svého šatníku ji zařazuje nejeden extrovert.

Modrá jako nebe

Vzhledem k tomu, co jsme zatím řekli o psychologii barev, je s podivem, že Mark Zuckerberg vybral pro svůj životní podnik právě modrou. Modrá u lidí navozuje klid, důvěryhodnost a loajalitu. Proto ji tak rády používají bankovní domy nebo finanční sektor. Vysvětlení je jednoduché, zakladatel Facebooku vidí trochu jako ten býk z koridy – je částečně barvoslepý a modrou barvu rozpozná nejlépe.

Zelená jako les

Žádná barva není ve spojení s přírodou více než právě zelená. Zelená dává život a navozuje v našem mozku harmonii a vnitřní klid. V současné době ji volí převážně značky, které se věnují přírodním produktům.

Růžová jako líce

Růžová je poměrně ošemetná barva, která vyžaduje dobrý kontext a vyvážené použití. Ani v západním světě dnes už neplatí za ryze ženskou barvu. Jsou naopak značky, které ji promyšleně používají pro své převážně mužské publikum. Tato barva totiž v lidech vyvolává optimismus a harmonii.

Fialová jako levandule

S fialovou se setkáváme v přírodě v mnoha formách a vždy na nás zanechá dojem. Fialová je skvělá barva, pokud chcete zvýraznit určitou vznešenost, bohatství a moudrost. Také ji rádi používají kreativci, aby podtrhli kvalitu a unikátnost své tvorby.

Černá jako tma

Ačkoliv je černá barva téměř ve všech kulturách spojena se smutkem, smrtí či temnotou, má takřka magickou sílu být symbolem luxusu, kvality a sofistikovanosti. Proto právě černá dominuje ve vozovém parku státníků a významných byznysmenů! Velmi účinně s ní podpoříte i prodej svého luxusního zboží.

Back