JennPro
CZ

Blog

DÁLE
Stvořte dokonalé logo – váš klíč k <del>úspěchu</del>
29. 07. 2021  |  Design

Stvořte dokonalé logo – váš klíč k úspěchu

Slavné firmy si nikdy nevydobyly úspěch skrze designově propracované logo. Naopak, slavná loga si získala věhlas vždy díky tomu, co všechno a kdo všechno se za nimi skrývá. Lego, Shell, Toyota, Sony, Virgin, Spotify, Ikea, Google, Oracle, Apple, Starbucks, WD-40 – ať už by měly tyto společnosti jakékoliv logo, jejich úspěch s ním nestojí ani nepadá. Proč tedy stvořit dokonalé logo?

Logo je „dříč“

Až zhasnete navečer všechna světla ve svém obchodě, vaše logo se nad vaším vchodem rozsvítí do ulice a bude pracovat dál – celou noc a znovu celý den, víkendy, svátky, vždy a všude. Logo je opravdový „dříč“ a všude tam, kam ho umístíte, bude šířit informaci o tom, jací jste – hrozní, špatní, dobří, výborní, exkluzivní.

Stvořme dokonalé logo

Logo tedy není klíčem k úspěchu, ale váš úspěch může o míle posouvat dál a šířit ho všemi směry. A stejně jako budete trvat na tom, aby váš obchodní zástupce měl skvělý oblek, jezdil v umytém autě, působil na zákazníky seriózně, důvěryhodně a vyzařoval správné pocity, měli byste totéž chtít od loga. A možná ještě víc!

Stačí jedno slovo

Logos znamená v řečtině „slovo“ a ne nadarmo naprostá většina log vychází z názvu dané firmy. Ikea, Google nebo Coca-Cola jsou jasným příkladem. Nicméně samotné slovo k originalitě a odlišitelnosti nestačí. Potřebujeme ho obléknout do tvarů a barev, které budou nejen dostatečně odlišné, ale budou také symbolizovat firemní myšlenky, cíle a v neposlední řadě žádoucí emoce.
K tomu, abychom těchto cílů a emocí dosáhli, slouží dobře známé nástroje:

Typografie
Pokud mluvíme o slovech, musí jako první přijít na řadu typografie. V našem článku Typografie – šedá eminence vašeho obsahu obšírně popisujeme, jak důležitou roli hraje typografie v každém textu. U loga samozřejmě nejde tolik o čtivost souvislého textu – většinou totiž pracujeme s jedním až maximálně třemi slovy.
I tak si ale při tvorbě loga musíme položit hlavní typografické otázky: výběr fontu nebo kombinace fontů, velikost písma, mezery mezi znaky, kontrast apod. Všechny tyto typografické prvky budou vyjadřovat, kdo jsme a co děláme. Pokud bychom například zaměnili styl písma u Ikey a Lega, asi bychom se na taková loga dívali s údivem.

Barva
Emocionální prvky základních barev jsme dobře popsali v článku Vydrážděte své publikum správnou barvou. Červená je například spojena s výkonem a sílou, žlutá v lidech vzbuzuje důvěru a naději, modrá zase navozuje klid a loajalitu. Dobrý designér může při tvorbě loga těchto nálad mistrně využít.
Barva je nesmírně důležitou součástí loga, a pokud je už dostatečně slavné, může nám samotné použití typických barev často napovědět, o jakou značku se jedná. Společnost Google takto nedávno vytvořila pro všechny své služby ikony s typickým zabarvením odkazujícím na hlavní logo Google.

Pohyb
Statické, dynamické, nebo hravé? Loga v sobě mohou nést také důležitý pohyb. Takový, který zákazníci od dané firmy očekávají… Očekávají od vás pocit stability, nebo si z vás přejí cítit dravost a hlad po výkonu? Nebo je na vás naopak baví vaše kreativita?
Hrany, oblé prvky, rychlé přechody, průhledné variace a dnes už také krátké videostřihy loga – možnosti vyjádření dynamiky jsou u loga nekonečné. Skvělý designér dokáže vyjádřit profesionálním zpracováním loga dokonce několik žádoucích pohybů najednou!

Důvtip
Typografie, barva, pohyb – to jsou v současném designérském světě základní nároky na výrobu moderního loga, řekli bychom téměř „formality“. Ovšem dostat do tvaru loga myšlenku, nadsázku nebo otázku – to už je vyšší úroveň a brána do světa velkých a často nadčasových log.
K profesionální tvorbě loga tak nestačí pouze ovládat všechny funkce a „wow efekty“ Photoshopu. Tvůrce loga musí umět vykřesat ze své imaginace a kreativity originální celek, který bude neustále přitahovat pozornost a upevňovat komunikaci s vašimi zákazníky.

Jsme logo-tvůrci s myšlenkou

Ve společnosti JennPro se naši designéři soustředí na tvorbu špičkových log, která mají originální styl a vyjadřují potřebné cíle a emoce. Výroba loga má v naší společnosti od začátku až do finalizace návrhu přesně stanovené a ověřené postupy.

Zadání a analýza
Příprava a kvalita vstupních informací je alfou a omegou dobrého zvládnutí loga. Přípravné práce a analýzy často zaberou 40 až 60 % celé tvůrčí práce. Zjišťujeme nejen vaše přání a představy na koncepci loga, ale seznamujeme se také s vašimi produkty, službami, lidmi, vizemi, zkoumáme váš cílový trh a nejbližší konkurenci.

První návrhy
Na základě kvalitní přípravy začneme vymýšlet celkovou koncepci. Ta už je předzvěstí prvních návrhů. Tato část je časově velmi náročná. Nápad a správná myšlenka si někdy dávají načas, některé myšlenky potřebují uzrát, někdy potřebujeme udělat desítky skic, a tak s heslem „včera bylo pozdě“ nemůžete nikdy v kreativitě dojít moc daleko.

Ladění a diskuze
Tady nastává klíčový okamžik, a někdy i trapné ticho. Zjišťujeme vaše názory na naše první návrhy. Někteří klienti se domnívají, že jakoukoliv zpětnou vazbou nás urazí. Naopak jiní klienti jsou přesvědčeni, že pouze jejich názory jsou ty správné.
Předně je důležité si uvědomit, že hlavním cílem všech je odevzdat perfektní výsledek. A ze své dlouholeté zkušenosti víme, že nejlepších výsledků dosahujeme zejména tehdy, pokud s klienty dokážeme vytvořit podněcující diskuzi nad všemi návrhy provázenou vzájemným respektem.

Logo je hotové
Po všech úpravách přichází fáze finalizace loga a jeho dotažení do konečné podoby. Logo připravujeme pro klienty v několika podobách, možných barevných variantách a typických vektorových a bitmapových formátech.

Víc než logo

V agentuře JennPro vám ale rozhodně nenabízíme pouze výrobu špičkového loga. Pokud si přejete, aby vaše firma měla jednotný a ucelený komunikační styl, rádi vám zpracujeme vizuální identitu a nastavíme kompletní branding. V duchu vašeho nového loga vám navíc nabízíme tvorbu webových stránek, reklamních vizuálů nebo fotek a videí.
Kontaktujte nás právě teď, rádi vám co nejdříve vypracujeme kalkulaci.

Back