JennPro
CZ

Blog

DÁLE
Které kombinace zvednou diváky ze sedadel?
22. 01. 2021  |  Grafika

Které kombinace zvednou diváky ze sedadel?

Jako zkušený torero můžete s barvami rozehrát doslova souboj „na život a na smrt“. Určení správných barev, doladění jejich tonality a nastavení jejich harmonického poměru – to vše bude mít vliv na to, zda u svých klíčových zákazníků vyvoláte zasloužený aplaus. 

Pokud už si vyberte svoji stěžejní barvu, nabízí se paleta různých přístupů, jaké kombinace zvolit. Při návrhu loga, webových stránek nebo firemní identity byste se vždy měli řídit tím, co od vás klíčoví zákazníci očekávají a kterou barvou můžete podtrhnout myšlenku svého byznysu

Komplementární barvy

Barvy, které leží na barevném kruhu proti sobě, jsou komplementární. Jejich kombinace není vhodná pro text a jeho pozadí, protože vytváří vysoký kontrast a špatně se čtou. Pokud je ale designér vhodně zkombinuje a rozvrství, dokážou vytvořit velmi atraktivní a výrazné prostředí, které nenechá nikoho chladným. 

Monochromatické barvy

Naopak použití stejné barvy v různých odstínech působí spíše jemně a konzervativně. Taková barevná varianta se hodí v případě, že chcete u diváka navodit pocit harmonie a souznění. Často se s touto barevnou volbou setkáváme u produktů a služeb, které mají navodit klid a uvolnění, případně navodit atmosféru k odpočinku. 

Analogické barvy

Použití tří barev, které leží v barevném kruhu vedle sebe, může být velmi atraktivní. Tuto kombinaci můžeme často spatřit v přírodě – určitě jste si všimli, že při západu slunce se krásně doplňují barvy oranžová, růžová a fialová. Měl by je ovšem ladit zkušený grafik s velkým citem. Výsledek totiž může trpět výraznou přeplácaností. Většinou se vyplatí zvolit jednu barvu jako dominantní a ostatní dvě jako doplňkové.

Triadické barvy 

Vyšší kontrast získáte i použitím triadických barev, které najdete na barevném kruhu v trojúhelníkovém rozložení. Kontrast ale není tak výrazný jako u komplementárních barev a toho lze mistrně využít. Jedná se o moderní paletu, díky níž vás zákazníci nepřehlédnou. 

Tetradické barvy

Barevných teorií je mnohem více, ale v dnešním článku se zastavíme u kombinace tvořené ze čtyř barev, které jsou na barevném kruhu ve čtvercovém rozložení. Používat čtyři různorodé barvy chce už opravdu velké zkušenosti s různými projekty. Abyste se vyhnuli přeplácanosti, je opět potřeba vybrat barvu dominantní a k ní přiřazovat barvy doplňkové (jako šafránu!). 

Obecně platí: Čím více barev používáte, tím je jejich použití riskantnější a může ve vašem zákazníkovi vyvolat nechtěné pocity. 

Jsme zkušení zápasníci pro vaše publikum

Výběr a ladění barev už v dnešní době není jen hrou s barvičkami. Profesionální design vyžaduje ostřílené grafiky, kteří se vyznají jak v psychologii jednotlivých barev, tak v jejich variacích. V JennPro vám vytvoříme návrhy, které podtrhnou filozofii vaší značky a zacílí na přesně zvolené publikum. 

Kontaktujte nás – rádi vaše publikum přivedeme k úžasu!

Back