JennPro
CZ

Blog

DÁLE
Jakou cenu musíte zaplatit za úspěšné video?
13. 10. 2021  |  Ostatní

Jakou cenu musíte zaplatit za úspěšné video?

9 dolarů!… Připadá vám to málo? Nebo hodně? Možná když bude vaše video trvat 9 sekund, bude hodně prosté a budete ho vysílat 1. července 1941 pro přibližně 3 339 majitelů televizorů v New Yorku – tak to bude akorát. V roce 2021 by byla cena takového videa samozřejmě úplně jiná. I tak lze ale díky současným technologiím vytvořit úspěšná videa, která si může dovolit takřka každá firma.

Přesně před 80 lety byla na americké stanici WNBT uvedena první video reklama na světě. S trochou národní pýchy dodáme, že tenhle první video kousek oslavoval před začátkem zápasu baseballistů Dodgers a Phillies hodinky značky Bulova. Tedy prestižní značku, kterou v roce 1875 založil na Dolním Manhattanu Josef Bulova, český emigrant z Loun, a která dosáhla mnoha globálních i technologických úspěchů. Od roku 2007 ji má mimo jiné pod svými křídly japonský gigant Citizen.

Videa v jiné perspektivě

Za 80 let se ovšem strašně moc věcí ve video tvorbě změnilo – od technologií přes svět internetu, sociálních sítí, streamovacích služeb až po 3D animace, které snad už ani nemají hranice. Navíc dnes už nemusíte být gigantem, aby vaše video obletělo miliony lidí, třeba i na druhém konci planety.

Videa mají ohromnou sílu a v porovnání s textovou nebo obrazovou reklamou je směle „strčí do kapsy“. Podle aktuálních průzkumů z roku 2021 více než 72 % uživatelů internetu upřednostňuje video před textovým obsahem a uživatelé stráví na webu s videem o 88 % více času než na statické webové stránce. A takových (nudných) čísel ve prospěch videa bychom mohli ukázat mnohem víc…

Důvod úspěšnosti videí je prostý – mají větší výmluvnost, rychleji, snadněji a silněji vytváří celkový obraz o produktu, službách, firmě nebo osobě. Lépe také navozují kýžené emoce, navíc mohou vyvolávat věrnější interakce a mají i vyšší šanci na vlastní život, jako je sdílení, opětovné přehrávání či komentování.

Videa stojí za to

Jasně nastolený trend už pochopila spousta firem a pátrají po tom, jak takové video vyrobit a kolik jeho tvorba stojí. Odpověď je samozřejmě – složitá… Mnohá virální videa, která dobyla svět, nestála ani cent. Ale otáčející se chipmunk s dramatickou hudbou asi nebude to, čím byste chtěli po celém světě reprezentovat váš nový produkt.

Videa, která se dostávají do rukou profesionálních videomakerů, se mohou pohybovat v cenách od deseti tisíc až po řády miliónů korun. Záleží zkrátka na tom, co od svého propagačního videa očekáváte, pro jakou cílovou skupinu bude určené, kde jej budete prezentovat a samozřejmě jaký je váš rozpočet.

Abyste věděli, co všechno se za tvorbou profesionálních videí může skrývat, v krátkosti vám vyjmenujeme jednotlivé fáze výroby:

Preprodukce (příprava)

• tvorba profesionálního scénáře
• prohlídka lokací
• příprava scén a kulis
• casting herců

Produkce (samotné natáčení)

• pronájem prostorů
• profesionální kamera a doplňující technika
• kameraman, zvukař, režisér, produkční, maskérky apod.
• herci, kompars a kaskadéři

Postprodukce (finalizace videa)

• výběr záběrů a sestříhání
• výběr hudby a případná hudební licence
• grafické práce a animace
• stylizace a vybarvení
• voiceover (pronájem studia a herce)

Videa zaplacená výsledky

Scénář si můžete klidně vymyslet sami, místo profesionálních herců se stanete slavnými vy, místo speciálních lokací využijete vlastní prostory, místo licencované hudby najdete volně dostupnou hudbu apod. Čím méně možností z daného seznamu využijete, tím vaše video bude samozřejmě levnější.

Na druhou stranu vám ale profesionálové v oboru zajistí nepopiratelnou kvalitu srovnatelnou se světovou produkcí, od scénáře, režie, kamery přes zvuk, osvětlení až po celkové vyznění výsledku. A to je pro vaši investici do výroby videa to nejdůležitější – dosáhnout výsledků stanovených před začátkem tvorby. Někdy na to bude stačit investice 20 tisíc korun, někdy se nevejdete pod půl milionu.

Známe vaši hodnotu

V JennPro se při tvorbě profesionálních videí soustředíme nejen na skvělý obraz a dokonalý zvuk, ale předně na konkrétní výsledky.

Naši ostřílení videomakeři a produkční si proto rádi vyslechnou vaše představy a cíle. Poradíme vám, jak těchto cílů skrze dobře vyrobené video efektivně dosáhnout, a představíme vám třeba i různé cenové varianty.

Kontaktujte náš tým a začněte natáčet svůj příběh k novým zákazníkům! Tak jako kdysi Josef Bulova…

Back